okanonlinelogo2
Tuhaf Bir Pandemi

Biraz Abartılı mı?

Bildiğimiz üzere, zaten bilmememiz imkansız, çünkü Türkiye'nin en büyük haber kanalında, saatte 15 adet haber yapılan corona virüs pandemisi tüm dünyayı kasıp kavuruyor. Ölenlere Allahtan rahmet diliyorum.

Geçen gün, her zaman olduğu gibi yine evde oturmuş forex ile ilgilenirken, aklıma birden 1999 depremi geldi. Deprem olduğu gecenin sabahında, devlet ilk olarak ne yapmıştı diye düşündüm. Gerçekten hatırlayanlarınız var mı bilmiyorum. Ama ben hatırladım. Devlet deprem sabahı ilk uyguladığı önlem borsayı kapatmak oldu. Evet şaşırmayın, deprem oldu diye borsamız kapandı. Zaten genellikle böyle olağanüstü durumlarda, afetlerde, felaketlerde, büyük olaylarda diyelim, devletler borsaları kapatır ki şirketler bir anda zarara uğramasın diye.

Ondan sonra kendi kendime sormaktan kendimi alamıyorum. Dünyayı mahveden bu virüs sebebiyle neden borsalar bir gün bile kapanmadı? Uçmayan uçakların şirketleri neden ilk günden beri borsalarda işlem görüyor? Bu sadece ülkemizde değil, tüm dünyada bu şekilde. İnsanlara sokağa çıkma yasağı verilmişken, doğal olarak kimse işe gidemiyorken, nasıl oluyor da İngiltere Borsası hiç kapanmıyor?

Bu işlere kimler karar veriyor bilmiyorum ancak, büyük güçler, ya da siz dış güçler de diyebilirsiniz 🙂 kesinlikle aklımızın almayacağı bir şeyler peşinde olduklarını düşünmekten kendimi alamıyorum. Neden aklmızın alamayacağı dedim? Çünkü bu artık devletler üstü bir duruma benziyor. Neler olduğunu görmemiz için bizim zamana ihtiyacımız var. Çok uzun sürmeden, hatta bu yaz her şeyin ortaya çıkacağını düşünüyorum.

Gelelim pandemi sebebiyle can kayıpları durumuna.

Yine evde olduğumuz için düşünmeye çok vaktimiz oluyor doğal olarak. Böyle düşünürken aklıma birden bire coronadan ölenler geldi. Yazık günah birçok insanımız vefat etti diye iç geçirdim. Ancak daha sonra Sağlık Bakanımız bir açıklama yapınca şüpheye düştüm. Kendisi dedi ki bu sene gripten ölen neredeyse yok, hatta zature, kalp krizi, kanser, tansiyon, kazalar, grip, v.s diye uzayan ölümlerin birçoğu acaba bu sene var mı diye merak ettim. Hemen geçmişe gidip 2017 yılı ve 2018 yılı Türkiye ölüm sayılarına baktım. Ne gördüm dersiniz? Aynen gördüklerimi yazıyorum. Rakamlar TÜİK'den alınmış bir haber gzetesinde yazıyor.

Haberin kaynağı Anadolu Ajansı'dır

"Türkiye'de geçen yıl ölüm sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 0,7 artarak 425 bin 781 oldu. 2017'de yaşamını yitirenlerin yüzde 54,7'sini erkekler, yüzde 45,3'ünü kadınlar oluşturdu."

Evet yanlış okumadınız. Tam 425 Bin 781 Türk vatandaşı 2017 yılında hayatını kaybetmiş maalesef.

Bir yıla bakmak hata olabilir dedim ve hemen 2018 yılı ölüm istatistiklerine baktım. Gördüğüm haber NTV web sitesinde aynen şu şekilde;

"Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2018 yılı ölüm istatistiklerini açıkladı. Buna göre; ölüm sayısı revize edilen 2017 yılında 426 bin 504 iken 2018 yılında yüzde 0,1 azalarak 426 bin 106 kişi oldu. Ölenlerin yüzde 54,6'sını erkekler, yüzde 45,4'ünü kadınlar oluşturdu."

Akıl mantık alır gibi değil. Demek ki her sene 425 Bin insanımız bu ülkede can kaybediyor. Yılda 425 Bin vefat. Hepsine Allah Rahmet Eylesin. Peki bu sene virüsten kaç kişi öldü? Bu yazıyı yazdığım gün 30 Aralık 2020 itibari ile Türkiye Corona Virüs Toplam Ölüm Sayısı 20.388 kişi. Hepsine Allah Rahmet Eylesin.

Şimdi bu bilgileri aldığım için kendi kendime sormadan edemiyorum. Dünyada ve Türkiye'de corona virüs biraz abartılıyor mu acaba?

Not: Küresel güçler, Mayıs ya da Haziran 2021 tarihlerinde pandemi bitti diyecekler diye düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir